Panel dyskusyjny Gaming na Giełdzie z udziałem prezesa Vivid Games

12.05.2021


Zachęcamy do wysłuchania panelu dyskusyjnego konferencji Gaming na Giełdzie VI, w którym udział wziął m.in. prezes Vivid Games S.A.

Jarek Wojczakowski wystąpił w rozmowie pt. "Singleplayer vs. multiplayer. Co podbija serca graczy? Konsole, PC oraz smartfony - podział rozgrywki ze względu na platformy." prowadzonej przez Mariusza Klamrę - CEO GRYOnline.pl i opowiedział m.in. o tym jakie gry mobilne mogą zarobić najwięcej i dlaczego:

"Najbardziej dochodowe tytuły jeśli chodzi o gry mobilne to te, które potrafią zatrzymać gracza na dużo dużo dłużej. To nie są gry, które oferują rozgrywkę na 6-8-20 godzin, ale gry które zatrzymują gracza na rok, na dwa, na trzy. To się robi w różny sposób, i to szalenie istotne w kontekście free to play. Musimy pamietać, że w porównaniu do klasycznego modelu paid, we free to play zazwyczaj płacimy za gracza. Nie dość, że osoba ma pobrać naszą grę to jako developer musimy za to, żeby tę grę pobrała zapłacić kanałom, które tych użytkowników nam dostarczają. Szalenie istotne jest to, żeby w momencie kiedy gracz do nas przyjdzie został w grze jak najdłużej. Im będzie dłużej, tym łatwiej będzie go na przestrzeni czasu zmonetyzować. Idealnym narzędziem do tego, żeby został jest multiplayer. Za każdym razem bowiem ta rozgrywka będzie wyglądała inaczej. Jeżeli gramy z człowiekiem to każdy zachowuje się różnie, ma różne możliwości, jeśli ma różnie scustomizowane postaci to po prostu jest ciekawe i gracze będą w to grali. Jeśli natomiast mamy grę stricte single playerową na pewno warto jest się pokusić o różnego rodzaju live eventy, może jakieś turnieje (niekoniecznie onlinowe, natomiast turnieje gdzie rzeczywiście leaderboardy, to co się w nich dzieje jest onlinowe i daje możliwość porównania się do innych graczy), gildie, czaty, coś co spowoduje, że gracz jeśli wejdzie w tę grę mobilną to mimo tego, że gra w nią dziennie 15-20-30 minut, będzie grał przez rok. Jeśli będzie grał przez rok i raz w miesiącu zapłaci kilka dolarów to summa summarum  ten przychód może być bardzo fajny. Także model biznesowy totalnie zmienia podejście do tego, w jaki sposób gra powinna być zdesignowana i przenoszenie gry 1:1 z PC czy nawet Nintendo Switch na mobile i free to play raczej nie zadziała. Od początku trzeba myśleć w inny sposób."

Zapis całego panelu dostępny jest na kanale StockWatch.pl na YouTube -> https://www.youtube.com/watch?v=SO7LXqYlj3U  POWRÓT